Etkili Özgeçmiş Hazırlama Önerileri - Borusan Careers
Etkili Özgeçmiş Hazırlama Önerileri

Özgeçmişin, seninle bir sonraki potansiyel işverenin arasındaki ilk temas noktasıdır. Kısa, öz olmalı ve basit bir yazı tipi, minimal stil ve bilgileri parçalamak için madde işaretleri kullanılarak okunması kolay bir biçimde sunulmalıdır.

 • Kendini Tanıt
  Potansiyel bir işverene neler sunabileceğin özetlemen ve vurgulaman gereken yer burasıdır. Eğitim sürecinden, başarılarına dikkat çekecek kariyer vurgularına kadar özetleyebilirsin. Başvurduğun her rol için özel olarak hazırlanmalı ve seni rekabet edeceğin kişiler arasında öne çıkarmak amaçlanmalıdır.

 • Becerilerini Özetle
  Rolüne özel ve ilgili olan becerilerini ve deneyimini listelemek için kısa madde işaretleri kullanabilirsin. İşe alım yöneticileri, neler sunabileceğini ve pozisyona uygunluğunu görmek için özgeçmişinin bu bölümünü çok hızlı bir şekilde tarayacaktır.

 • İlgili Deneyimlerini Vurgula
  Bu bölüm, ücretli iş, ilgili gönüllü veya iş deneyimi yerleşimleri dahil olmak üzere iş geçmişini en yakın geçmişe göre içermelidir. Özgeçmişin bu bölümünü, özellikle başvuru için önceki rollerdeki kilit sorumlulukların geçerli olduğu durumlarda işe göre uyarlamak önemlidir. Hem kişisel olarak hem de ekip üyesi olarak zorlukların üstesinden nasıl geldiğini eklemek oldukça verimli bir özgeçmiş hazırlamaya olanak sağlar.

 • Başarıların Hakkında Cesur Ol
  Özgeçmişin, kendini dürüstçe ve cesurca tanıtma, role neden en uygun olduğunuzu vurgulama fırsatıdır, bu nedenle, elde ettiğin başarıları, seninle ilgili övgüyü hak edecek yönlerini eklemek önemlidir.

 • Son olarak özgeçmişinin kelime aramalarında dikkat çekmesini sağlamak için doğru 'anahtar kelimeleri' kullan. Özgeçmişindeki boşlukları açıklayın ve geliştirdiğin becerileri vurguladığından emin ol. Kısaltmalar veya kuruluşla ilgili terminoloji eklemekten kaçın. Asla Özgeçmişinde yalan söyleme, bir şekilde ortaya çıkabilir. Herhangi bir yazım ve dilbilgisi hatası için özgeçmişinizi baştan sona kontrol ettiğine emin ol. Belki bir arkadaşının veya aile üyenin senin için kontrol etmesini bile düşünebilirsin. Bir de özgeçmişini pdf formatına çevirmeyi unutma!

Borusan Burada. Her hakkı saklıdır. ©2020