Kariyer Burada - Borusan Careers
Etki yarat, ilham ver,
iz bırak!
Borusanlı'nın Yolculuğu

Borusanlı Olmak

Borusan Grubu olarak, işe alım sürecinde önceliğimiz aday deneyimi. Amacımız ise Borusan kültürünü zenginleştirecek ve Borusan’ı bir adım daha ileri taşıyacak yeni çalışma arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sağlamak. Bu nedenle, işe alım sürecimizi Borusan değerleri ve liderlik modeliyle uyumlu; işin gerektirdiği bilgi, yetkinlik ve deneyimlere sahip ve performansıyla fark yaratacağına inandığımız en iyi yetenekleri seçmeye yönelik olarak tasarladık. İşe alım sürecimiz ile Borusan’ı en iyi şekilde tanıyacak, beklentilerine uygun bir çalışma ortamı ve kültürü bulacağından emin olacaksın.

Seni her açıdan besleyen, motive eden ve sürekli gelişim yolunda destekleyen bir ortamda bizimle çalışmak istersen, hemen sana en uygun pozisyona başvur!

Yetkinlik Bazlı
Mülakat

Borusan Grubu’nda işe alım sürecine giren adaylar, başvuru yaptıkları Borusan Grubu şirketinin İnsan Kaynakları işe alım ekibi tarafından telefon/video mülakatlarında ve sonrasında yüz yüze gerçekleştirdiğimiz yönetici görüşmeleri sırasında yetkinlik bazı mülakat ile değerlendiriliyor. Yetkinlik bazlı mülakatlar, Borusan Grubu Liderlik modelindeki yetkinlikler esas alınarak belirlenmiş sorulardan oluşuyor. Liderlik modelimiz bu aşamada adaylarımızdan beklediğimiz davranış göstergelerini gözlemleyebilmemiz için bize yol gösterici oluyor. Bu görüşmeler, adayların hedeflerini gerçekleştirme biçimleri, işlerine kattıkları değer, ortaya koydukları fark yaratan işler ve tüm bunları hangi yetkinlik ve becerileriyle ortaya koyduklarını gözlemlediğimiz adımları oluşturuyor.

Kişilik Envanteri

Borusan Grubu işe alım sürecinde adaylarımızın temel yetkinliklerini ve kurum kültürüyle uyumunu ölçebilmek için kişilik envanteri testleri yapıyoruz. Bu adımda adayların motivasyonlarının, güçlü ve gelişime açık alanlarının ve yeteneklerinin değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Yönetici
Görüşmeleri

Yetkinlik bazlı mülakat sonrasında süreci olumlu ilerleyen adaylar bir sonraki aşamada yönetici görüşmelerine katılıyor. Yöneticinin adayda işin gerekliliği olan yetkinlik ve davranışları yüz yüze gözlemlediği, iş ile ilgili teknik detayların daha çok konuşulduğu aşamayı bu görüşmelerle tamamlıyoruz.

Yabancı Dil
Sınavı

Borusan Grubu’nda işe başlayacak tüm beyaz yaka çalışanlar için yabancı dil sınavı aşaması uygulanıyor. Rol gereği farklı düzeylerde beklenen yabancı dil seviyesinin ölçümlenmesi, Borusanlının şirket içindeki kariyer gelişiminde de önemli bir unsur oluyor.

Değerlendirme Merkezi /
Vaka Çalışmaları

Borusan Grubu yetkinlikleri baz alınarak oluşturulan değerlendirme merkezi uygulaması ağırlıklı olarak yönetici, satış uzmanı gibi rollerde uygulanan bir adım. Bu adımda adayların rolleri gereği onlardan temel olarak beklenen yetkinlikler ve davranışlar gözlemleniyor. Bu uygulama adayın değerlendirildiği pozisyon kapsamına göre bir tam gün ya da yarım gün sürebiliyor. Uygulama sonucunda birden fazla yönde değerlendirilen adaylar için bir rapor oluşturuluyor. Bu raporda adayların işe ve organizasyona uyumunu açık bir şekilde gözlemleyebiliyoruz.

Referans Kontrolü

Borusan Grubu’nun tüm işe alım süreçlerinde olumlu olarak ilerleyen adaylarımızın son aşaması referans kontrolü oluyor. Genellikle son çalıştığı iş yerinden olmak üzere minimumda iki kişiyle referans kontrolleri, adayın bilgisi ve onayı dahilinde ilettiği kişiler aranarak yapılıyor.

İşin Blogu
Tümünü Gör

Etkili Not Tutmak

Bir bilginin kazanılması, kullanılması ve değerlendirilmesi için hepimiz eğitim, iş ve diğer alanlarda belli konuları hatırlamak adına notlar alıyoruz.

Yazıyı oku

Online Toplantı İçin İpuçları

Toplantılar iş dünyamızın olmazsa olmazıdır. Online toplantılar gün geçtikçe daha çok tercih edilse de özellikle Pandemi ile birlikte hepimiz hızlıca bu duruma uyumlanmak zorunda kaldık.

Yazıyı oku

Online Mülakat İpuçları

İşe alım sürecinde genellikle yüz yüze gerçekleşen mülakatlar hızla ‘dijital’leşiyor; interaktif, hızlı ve eğlenceli bir hale dönüşüyor.

Yazıyı oku