Etkili Not Tutmak - Borusan Careers
Etkili Not Tutmak

Bir bilginin kazanılması, kullanılması ve değerlendirilmesi için hepimiz eğitim, iş ve diğer alanlarda belli konuları hatırlamak adına notlar alıyoruz. Etkili not alma/not tutma bir anlamlandırma stratejisidir. Öğrenmek etkin olmayı gerektirir, bu yüzden nasıl not tuttuğun öğrenme becerini ve performansını doğrudan etkiler.

Bu noktada nasıl daha iyi ve etkili not tutabiliriz?
  • Cornell Yöntemi’ni kullanarak sayfayı 3’e bölebilir; ipuçları için dar bir sütün, asıl notların için daha geniş bir sütun ve özet için en alt kısım oluşturabilirsin. Bu yöntem konunun en önemli fikrini ve özetini ortaya çıkarmanı sağlar. Kısa cümleleri birleştirerek konunun özetini yaptığın için bu bağlantılar konuyu unutmamanı sağlar.

  • Sana konuyu hatırlatan kendi genel cümlelerin ile şemalar yaratarak, konular ve alanlarla ilgili köprüler kurarak konuyu özetleyebilirsin. Böylelikle konuyla ilgili farklı bağlantılar ve ilişkiler kurabilirsin. Bu durum belleğe kayıt sürecinde de fayda sağlar.

  • En etkili öğrenme şekillerinden birisi kendine soru sormaktır bu yüzden tuttuğun notlarla ilgili kendine sorular sorup cevaplayabilirsin.

  • Notların için kendine önem sırasına göre bitiş tarihleri koyabilir veya notlarında vurgulamak istediğin yerlerin yanına yıldız, ünlem ya da kendine özgü bir işaret koyarak kendine hatırlatmalar yapabilirsin..

  • İyi ve etkili bir şekilde not tutmak için dikkatini dağıtan her şeyi ortadan kaldırabilir ve odak noktana karşındaki kişiyi koyarak iyi bir dinleyici olabilirsin.

  • Küçük not defterleri yerine renkli A4 kağıtlar kullanarak dikkatini toplayabilir not tutmayı daha eğlenceli bir hale getirebilirsin.

Borusan Burada. Her hakkı saklıdır. ©2020